SFP+ 10Gbps

SFP+ 10G OTN 120km Tunable DWDM ZR+ 80ch med FEC
Available
SFP+ 120km eller Power Budget 24 dB med låg dispersion. De flesta leverantörer erbjuder maximalt 80km men vi har både 100km och 120km. Denna har inbyggd Forward Error Correction (FEC) eller Channel Coding för att hantera de långa avstånden.
SFP+ Active Optical Cable (AOC)
Available
SFP+ 10Gbps

SFP+ Active Optical Cable (AOC)

m-33-4360
Det finns många skäl att välja den aktiva optiska kabeln framför den passiva eller aktiva kopparbaserade modellen (SFP+ Direct Attach), inte minst för att det blir enklare med en enda kabeltyp oavsett avstånd istället för att behöva blanda aktiva och passiva kopparkablar i serverhallen.
SFP+ CWDM Singlemode 10km (LR) 10Gbps DDMI
Available
CWDM som i Coarse Wave Division Multiplexing. I en optisk fiber döljer dig cirka 40THz (40000 GHz) optisk bandbredd i det lågdämpande" spektrat. En 10G Ethernet-port nyttjar alltså bara en bråkdel av det lediga utrymmet"
SFP+ CWDM Singlemode 40km (ER) 10Gbps DDMI
Available
CWDM som i Coarse Wave Division Multiplexing. I en optisk fiber döljer dig cirka 40THz (40000 GHz) optisk bandbredd i det lågdämpande" spektrat. En 10G Ethernet-port nyttjar alltså bara en bråkdel a"
SFP+ CWDM Singlemode 60km 10Gbps DDMI
Available
CWDM som i Coarse Wave Division Multiplexing. I en optisk fiber döljer dig cirka 40THz (40000 GHz) optisk bandbredd i det lågdämpande" spektrat. En 10G Ethernet-port nyttjar alltså bara en bråkdel a"
SFP+ DWDM Tunable 80km
Available
SFP+ 10Gbps

SFP+ DWDM Tunable 80km

m-33-4517
Tunable DWDM SFP+ med 99 kanaler för 10 Gigabit Ethernet, STM64 och 10Gigabit Fibre Channel. Med denna slipper ni ha många olika kanaler i lager om det oförutsedda skulle hända.
SFP+ Multimode 1310nm LRM 10Gbps DDMI
Available
Eftersom du bara når ca 33 meter med 10G på en gammal Multimode OM1-fiber så blir lösningen LRM när du vill nå längre. SFP+ 10G 1310nm istället för 850nm gör att du kan nå längre på en gammal multimode OM1-kabel. Du når upp till ca 220 meter på fiber som är OM1 Multimode.
SFP+ RJ45 30m 100M/1000M/10GBase-T
Available
SFP+ 10Gbps

SFP+ RJ45 30m 100M/1000M/10GBase-T

m-33-4655
10 Gigabit Ethernet på koppar kan efter lång väntan nu användas på SFP+. De flesta märkes-tillverkarna har inte ens detta i sitt eget utbud och därför identifierar sig denna som en SFP+ SR, DAC eller annat lämpligt för att fungera korrekt.

Foranet använder cookies för att utforma din upplevelse på vår webbplats på bästa sätt. Fortsätter du använda våra tjänster förutsätter vi att du godkänner användningen av cookies, i enlighet med våra villkor. Du kan läsa mer om våra cookies och hur vi hanterar personuppgifter i våra villkor.