Network

Active filters

48x25G SFP28, 6x100G QSFP28, 2x230 VAC, ONIE installer
Available
Edgecore AS7312-54XS switch är en Top-of-Rack (TOR) eller spine switch för högpresterande datacenter. I en kompakt 1U design ger switchen line-rate L2 och L3 genom portarna 48 x 25GbE SFP28 med 6 x 100GbE QSFP28 som har stöd för 48 x 10/25 GbE och 6 x 40/100 GbE anslutningar.
Stackbar L3 Switch med 10G uplink
Available
ECS4610 serien är idealisk för tjänsteleverantören, för företag eller datacenter eller all drift av corenätet. Det ger hög prestanda, flexibel stackning, wire-speed L2 hantering och L3 routing. Switchen har även omfattande QoS och avancerad säkerhetsfunktioner vilket ger en trygg, fördelad drift i nätverket.
Härdad, managerad switch för järnväg -40/+75°C)
Available
Jobbar du med nätverksutrustning som skall verka inom tåg och järnvägsapplikationer så har vi en switch att titta närmare på. Switchen är godkänd enligt standarderna som är ett måste för att uppfylla krav på temperatur, fuktighet, stötar, vibrationer och andra viktiga parametrar för järnvägstrafik. Switchens metallhölje ger en IP-klassificering på IP50
Fiber2Home - snyggt och enkelt
Available
Media Converters

Fiber2Home - snyggt och enkelt

m-21-1670
Fiber2home är en mediakonverterare som erbjuder marknadens bästa lösning för installation av fiberbaserade bredband i hem och kontor. Stor vikt är lagd på att montören skall kunna gör ett snabbt jobb utan att pruta på kvalitet och inte minst att lådan skall vara snygg och diskret i hem och kontor. Den har inbyggd hantering av fiberskarvar och skyddat...
Antenn-kablage
Available
Wireless

Antenn-kablage

m-05-6416
Utomhusbryggorna och utomhusantenner har normalt N-Hona som anslutningsdon, varför ett antennkablage med N-Hane i bägge ändar skall användas, mellan antenn och brygga.
Industriell patchpanel för DIN-montage
Available
Industrial Ethernet

Industriell patchpanel för DIN-montage

m-04-3950
Effektiv och lättarbetad patchpanel för montage i DIN-skena alternativt fristående användning. Den utdragbara fronten erbjuder låsning i ytterläget.
Förläng LAN över TV-antennkabel
Available
Ethernet Extenders

Förläng LAN över TV-antennkabel

m-22-1075
Utan vare sig strömförsörjning eller inställningar kan du nu förlänga 10/100 Ethernet via vanlig antennkabel. Använd redan befintlig koaxialkabel till att köra Ethernet på. Idealiskt när Kabel-TV-boxen skall anslutas eftersom man sällan har Ethernet-uttag precis där TV:n står. Men även då man byter från analoga övervakningskameror till IP-kameror och vill...
Digi Remote Manager - Managera, övervaka och konfigurera
Available
Mobile Data GPRS/3G/HSUPA

Digi Remote Manager - Managera, övervaka och konfigurera

m-22-1570
Med Remote Manager kan du se anslutningshistorik, se signalkvalitet på 3G/4G nätet som du använder dig av. Du kan mäta leveransgraden ner på paketnivå, titta schematiskt över hur CPU:n och minnet jobbar och kolla trafikens genomströmning.
CWDM multiplexer (mux) för simplex-fiber (bidi)
Available
En CWDM-mux för enkelfibersystem (simplex). Denna lösning ger dig möjlighet att flerdubbla bandbredden med hjälp av en enda fibertåt på länkfibern men även kunna använda dig av simplex ända ut till SFP:n i din switch/aktiva utrustning. CWDM-muxen är olika på sidan A och sida B men är anpassade till varandra och säljs därför parvis då de endast fungerar...
MPLS/ Ethernet Device
Available
IP/MPLS

MPLS/ Ethernet Device

m-80-5110
En högpresterande MPLS, och Carrier Ethernet enhet optimerad för alla typer av accesser för ett IP/MPLS nätverk. Denna produkt möjliggör MPLS trafik även ”the Last mile” på ett kostnadseffektivt sätt
SFP BiDi WDM Singlemode 40km (EX) 155Mbps
Available
SFP 100M to 4.25Gbps

SFP BiDi WDM Singlemode 40km (EX) 155Mbps

m-33-4135
SFP:er för upp 155Mbps används främst inom synkron dataöverföring under standards för SDH STM-1 (Sonet OC-3) men passar även för asynkron ATM och 100Mbps Ethernet enl 100Base-FX.
SFP CWDM Singlemode 40km 3Gbps
Available
SFP 100M to 4.25Gbps

SFP CWDM Singlemode 40km 3Gbps

m-33-3130
SFP-modulen för upp till 3Gbps är främst avsedd för videoöverföring enligt vedertagna standards för SD, HD, HD-SDI, 3G-SDI som SMPTE-259M/344M/292M/372M/424M. Dock fungerar modulen också för Gigabit.
SFP Singlemode 3Gbps DDMI
Available
SFP 100M to 4.25Gbps

SFP Singlemode 3Gbps DDMI

m-33-3122
SFP-modulen för upp till 3Gbps är främst avsedd för videoöverföring enligt vedertagna standards för SD, HD, HD-SDI, 3G-SDI som SMPTE-259M/344M/292M/372M/424M. Dock fungerar modulen också för Gigabit .
QSFP+ SR4 40G Multimode 100m SR 4x850nm DDMI MPO
Available
QSFP+ eller Quad SFP+ är en 4-kanalig 10Gbps-modul för 40Gbps trafik på Ethernet, Fiber Channel och QDR Infiniband. I detta utförande för multimode och för 10GBase-SR4 når du ca 100m på OM3-fiber och 150m på OM4.
QSFP-DD 400G Active Optical Cable (AOC) 10m
Available
QSFP-DD Active Optical Cable för direktkoppling QSFP-DD till QSFP-DD. Ett mycket stabilt och kostnadseffektivt sätt att få en koppling på 400Gbps. Första kvartalet 2018 lanserar Direktronik en 400Gbps QSFP-DD switch för datacenter.
GBIC CWDM Singlemode 40km 1.25Gbps
Available
CWDM som i Coarse Wave Division Multiplexing. I en optisk fiber döljer dig cirka 40THz (40000 GHz) optisk bandbredd i det lågdämpande" spektrat. En 10G Ethernet-port nyttjar alltså bara en bråkdel av det lediga utrymmet."

We at Foranet use cookies to improve your website experience and to gain insights about our website's users to make it even better. If you continue to use our website, you accept the use of cookies in accordance with our terms and conditions – read more about cookies and your integrity here.