CWDM/DWDM mux

Aktiv CWDM/DWDM - Maximal flexibilitet och kontroll
Available
Aktiv CWDM öppnar för en betydligt större flexibilitet avseende mix av våglängder samt ger möjlighet till styrning, mätning och övervakning av den optiska länken. I motsats till de passiva systemen använder våra aktiva CWDM/DWDM vanliga billiga SFP:er vilket ger hela lösningen en helt annan möjlighet till förändringar, bara genom att byta ut SFP:erna.
Aktiv WDM multiplexer 16 kanaler för Video
Available
33-8001 är en 16-kanalers aktiv våglängds-multiplexer främst för Video. Enklare beskrivet, den tillåter användaren att kombinera upp till 16 olika källor av data över ett ensamt fiberpar. Varje kanal kan länkas via fiber med hjälp av Direktroniks SFP-moduler med FOM, FOI eller TD, eller faktiskt med de flesta SFP från 155Mbps upp till 3 gigabit per kanal...
CWDM multiplexer (mux) för simplex-fiber (bidi)
Available
En CWDM-mux för enkelfibersystem (simplex). Denna lösning ger dig möjlighet att flerdubbla bandbredden med hjälp av en enda fibertåt på länkfibern men även kunna använda dig av simplex ända ut till SFP:n i din switch/aktiva utrustning. CWDM-muxen är olika på sidan A och sida B men är anpassade till varandra och säljs därför parvis då de endast fungerar...
CWDM-mux - Flerdubbla bandbredden på din fiberkabel
Available
Mux/demuxen levereras som standard med 4, 8, eller 16 kanaler. 4- och 8-kanalers finns i version med expansionsport och utan. Expansionsporten gör att du kan addera fler kanaler vid ett senare skede utan att behöva ta hela kostnaden för outnyttjade kanaler direkt. Den enhet du köper för expansion får dock inte ha samma våglängder som den första enheten....
CWDM-mux - för enkelfiber
Available
CWDM/DWDM mux

CWDM-mux - för enkelfiber

m-33-1012
Att nyttja befintlig fiber till max genom att separera ljuset för att öka din bandbredd går naturligvis också jättebra om du endast har tillgång till en länkfiber (simplex) mellan punkterna. Det gäller bara att tänka till lite hur du skickar och tar emot i valda kanaler på muxen!
DWDM mux/demux - 40-dubbla bandbredden på din fiberkabel
Available
DWDM mångdubblar kapaciteten på en fiberkabel genom att fläta samman separata fiberportar och överföra dem alla till andra änden på egna våglängder över en enda fiber. Det ryms ännu fler kanaler på samma utrymme än för CWDM och WDM.
Optisk Add Drop Multiplexer TD-OADM
Available
CWDM/DWDM mux

Optisk Add Drop Multiplexer TD-OADM

m-33-8002
Dessa TD-OADM (Time Domain Add Drop Multiplexer) är optiska add/drop mux som används inom WDM (wavelength-division multiplexing)-system för att använda flera kanaler av ljus in eller ut från en singlemode-fiber. En dedikerad våglängd används till valfri röst, video eller nätverkstrafik. Varje optisk kanal (våglängd) är helt transparent för trafik-typ,...
Fibermultiplexor för 16 E1 och Gigabit Ethernet
Available
Optimux-1032 är en kostnadseffektiv lösning för transport av Gigabit Ethernet och E1 länkar över fiber för avstånd upp till 120 km. Produkten är uppbyggd som en enhet med plats för upp till 16 E1 samt Gigabit Ethernet.

We at Foranet use cookies to improve your website experience and to gain insights about our website's users to make it even better. If you continue to use our website, you accept the use of cookies in accordance with our terms and conditions – read more about cookies and your integrity here.