Adapters/Electrical connectors/Protective cases

Active filters

MPO/UPC hona-4xLC/UPC duplex LSZH
Available
MPO Fiber Cables

MPO/UPC hona-4xLC/UPC duplex LSZH

m-17-1134
MPO kablage är en praktisk lösning när behovet av allt större bandbredd har ökat i datacentren. Ett effektivt sätt att tillhandahålla 40 Gb och 100 Gb med hög prestanda. MPO-4xLC duplex består av 8 fiber och är den vanligaste kopplingen om man vill direktansluta mellan QSFP:er och SFP+/XFP utan att gå via MPO-kassetterna.
Modular-kontakt
Available
Electrical Connectors

Modular-kontakt

m-11-3066
Modularkontakt, Gör dina egna nätverkskablar med våra RJ45 modularkontakter
USB till DC-kontakt
Available
Adapters & Joint Transitions

USB till DC-kontakt

m-14-1093
USB till DC-adaptern gör att du kommer åt strömförsörjningen i en USB-kontakt utan att öppna upp kontakten. Du kan plocka ut 5V ur en USB-host eller strömförsörja ett USB-tillbehör efter behov. Ett praktiskt tillbehör främst tänkt att användas i labb- och testsammanhang eftersom det kräver förståelse för elektronikens känslighet så att man inte orsakar...
Kabel skarv
Available
Module Accessories

Kabel skarv

m-11-4258
Kabel skarv, perfekt val för trånga utrymmen! Med kombination av enkel montering utan behov av specialverktyg. Cat6A klass EA ger hög performance för 10 Gbit/s. 19 panel finns som tillbehör"
Paneluttag för industriellt ethernet
Available
Electrical Connectors

Paneluttag för industriellt ethernet

m-11-4211
IP67 klassade kopplings pluggar för tuffa miljöer. Ett utmärkt val där en ruggad plugg/kontakt är ett måste och där exponering för väta, smuts, och damm förekommer.
USB till skruvplint
Available
Adapters & Joint Transitions

USB till skruvplint

m-14-1087
USB-adaptern gör det enkelt att komma åt signalerna i USB-kontakten utan verktyg eller att behöva bryta sönder kontakten. Nu kan du enkelt koppla på mätinstrument eller göra olika provkopplingar utan åverkan på kontakten.
Y-adapter för möss och trackballs
Available
Adapters & Joint Transitions

Y-adapter för möss och trackballs

m-10-0612
Varför välja mellan mus och trackball? Med vår Y-adapter kan du koppla in bägge på samma serieport. Eller varför inte använda två möss mot samma dator.
Skarvadaptrar för telekom
Available
Module Accessories

Skarvadaptrar för telekom

m-11-4103
Om två modularkablage skall kopplas ihop gör du det enklast med en skarvadapter. Samtliga ledare skarvas.
RJ45-plugg med snabbkoppling - Nu slipper du krimptången!
Available
Med den verktygslösa RJ45-pluggen slipper man skaffa dyrbara (eller billiga och dåligt fungerande) krimptänger bara för att göra ett fåtal kontakteringar. Passar också perfekt i olika gör-det-själv-kit" till bredbands- och kabelTV-paket"
Y-adapter för två tangentbord
Available
Adapters & Joint Transitions

Y-adapter för två tangentbord

m-10-0616
Nu kan du simultant använda två tangentbord mot samma dator. Y-adaptern känner automatiskt vilket bord som är aktivt. Enklare sätt att ansluta två tangentbord finns inte. Plugga in Y-adaptern, sedan kan du jobba på.
Skarvbox Cat.6
Available
Wall Boxes

Skarvbox Cat.6

m-04-0630
En 1000 Mbps nätverkskabel är känslig för skarvar och övergångar. Att skarva ihop nätverkskabel kan därför vara riskabelt om man inte använder rätt metod.
100BaseT-dubblare Cat.5E för data och tele
Available
100BaseT-dubblaren ger möjlighet till enkel utökning av befintligt datanät. 10/100 BaseT-installationen använder endast två av installationskabelns fyra par. Dubblaren ger på så sätt möjlighet till två uttag.
Cat.5E/6 med inbyggt verktyg i många färger
Available
Electrical Connectors

Cat.5E/6 med inbyggt verktyg i många färger

m-11-2021
Kontaktdonen är konstruerade för att klara s k Cat.5E alternativt Cat.6. Nu kan du ansluta Cat.5-kabel utan verktyg eller andra hjälpmedel. Allt finns inbyggt i kontaktdonet.
9-25 adapter
Available
Adapters & Joint Transitions

9-25 adapter

m-10-1201
En vanlig förlängningskabel ändras enkelt till PC/AT-maskinernas 9-pol serieport.
Mini-typ
Available
Gender Changers

Mini-typ

m-14-2085
Minsta möjliga storlek gör att den nästan försvinner in i det kontaktdon som skall könbytas. Passar bäst för permanenta ändringar.
Cat.6/6A Keystone med vertikal ingång
Available
Electrical Connectors

Cat.6/6A Keystone med vertikal ingång

m-11-2070
Keystone-kontakt med inbyggt verktyg för en snabb och enkel installation. En tålig modell med grunt montage som gör att den passar i så väl paneler som vägguttag och blir därmed ett bra standardval för de flesta tillämpningar.
Anpassningsdon 100BaseTx
Available
Adapters & Joint Transitions

Anpassningsdon 100BaseTx

m-10-2222
Används när 10BaseT eller 100BaseTX ska köras över befintligt IBM kabelsystem. Donet ger full impedans-anpassning mellan 105 Ohm (10BaseT) och 150 Ohm (IBM kabelsystem). Skärmat utförande.
Standard-typ
Available
Gender Changers

Standard-typ

m-14-1040
En greppvänlig typ, som passar bra i serviceväskan och när temporära anpassningar skall göras.

We at Foranet use cookies to improve your website experience and to gain insights about our website's users to make it even better. If you continue to use our website, you accept the use of cookies in accordance with our terms and conditions – read more about cookies and your integrity here.