LAN (Local Area Network)

Active filters

Carrier Ethernet switchar med rätt funktioner och skalbarhet
Available
Ett starkt utbud av prisvärda Carrier Ethernet switchar. Dessa switchar har ett mycket stort användningsområde för såväl Operatörer, Enterprise WAN, Datacenters, Campusområde eller i Företagskomplex med de extra funktioner som erhålls genom denna plattform.
Miniswitch 5/8/16 portar 10/100TX
Available
Perfekt miniswitch för nätverket hemma eller då man snabbt behöver fler nätverksuttag på kontoret. 4, 8 eller 16 stycken portar för 10/100 Mbps, med alla de funktioner som en modern switch erbjuder.
Mediakonverterare med 100/1000-FX för SFP
Available
Media Converters

Mediakonverterare med 100/1000-FX för SFP

m-33-4755
Nu presenterar vi Direktroniks egna fiberkonverterare med full flexibilitet! Konvertern har sedvanlig autosense 10/100/1000TX på kopparanslutningen (RJ45) men klarar också både 100/1000FX över fiberanslutningen.
NEMA skyddat IP66/67 kabinett för 4 &6 siffrig nätverksklocka
Available
Network Time Servers and Clocks

NEMA skyddat IP66/67 kabinett för 4 &6 siffrig nätverksklocka

m-19-0332
Tillbehör att använda när du vill montera din fyr eller sexsiffriga nätverksklocka i riktigt tuffa miljöer. Kapslingen skyddar klockan mot vatten, damm, olja, korrosion och annan industriell yttre påverkan. NEMA 4X klassad, IP66/67 och tillverkad i polycarbonat. Ej för försänkt monterade klockor.
Fibernätverkskort för Gigabit
Available
Network Interface Cards

Fibernätverkskort för Gigabit

m-21-0422
EtherWAN GE3000 PCI Express 1.0a Gigabit nätverkskort för singlemode och multimode fiber ger högsta säkerhet hela vägen till server eller arbetsstation. Ett kraftfullt kort med egen NDIS5 (IP,TCP,UDP) checksum-kontroll som avlastar datorns processor och därmed ger högre prestanda.
ECS2100 Webbsmart-switch med/utan PoE, 10-52 portar, 1G/10G
Available
Med ECS2100-serien så hittar du alltid en passande modell oavsett storlek på ditt nätverk. Det breda spannet i serien gör att du finner bra alternativ för dig som har ett behov från några enskilda, managerbara portar upp till kontorsanvändare.
Härdad omanagerad switch 6/8 portar (-40/+75°C)
Available
EX47000 är switchen för er som tittar efter ett alternativ med höga EMI-krav. Med en temperaturtålighet under drift mellan -40 till +75°C och med certifieringar för både IEC61850 och IEE1613 står switchen sig väl och är idealisk att använda i kraft och energianläggningar och i andra elektrostatiska förhållanden.
Industriswitch 8-16 portar med gigabit länkportar
Available
Med en verkningsgrad mellan -40°C till +75°C hanterar den här fläktlösa switchen miljöer med riktigt hård kravbild. EX73000 går att få i en mängd olika portkombinationer men har som grund 8, 12 eller 16 portar.
Mediakonverterare med SFP-port
Available
Media Converters

Mediakonverterare med SFP-port

m-33-0029
Denna smidiga konverterare ger dig förutom Etherwans sedvanligt goda kvalitet också en mångsidighet i tillämpningen. Båda modellerna är SFP-baserade samt har en RJ45-port. Men sedan så skiljer sig varianterna åt på ett par viktiga punkter.
Byggbar patchpanel för DIN-montage Keystone
Available
Industrial Ethernet

Byggbar patchpanel för DIN-montage Keystone

m-04-3960
Nu kan du nyttja fördelarna med de effektiva Keystone-uttagen också i industriell miljö. Den sinnrika konstruktionen gör DIN-kassetten lika användbar för enstaka uttag som för paneler med massor av uttag.
Quad-serverkort 4xGigabit SFP/koppar
Available
Network Interface Cards

Quad-serverkort 4xGigabit SFP/koppar

m-21-0470
Ett kraftfullt serverkort baserat på Intels 82580-control med stöd för flerkärniga processorer och servervirtualisering på PCI Express Gen2.0 gränssnitt. Fyra oberoende portar med kapacitet för full duplex 2Gbps per port vidgar de flaskhalsar som finns i belastade lagrings- och servermiljöer.
ECS4100 L2+/L3 Lite 8-24xGE access med valbara 2/4x1-10G SFP/SFP+
Available
ECS4100-serien är den perfekta bredbandsswitchen för dig som driver stadsnät eller förser slutanvändare med kritiska anslutningar. Högpresterande L2+ switch med 24/55/88/104 Gbps switchkapacitet med Gigabit ut till varje användare tex i form av CPE:er, PC:s eller wifi-accesser.
Miniswitch med PoE
Available
Switches

Miniswitch med PoE

m-33-0675
En smart miniswitch med stöd för både 802.3af (15,4W per port) och high power PoE 802.3at för upp till 30W per port.
Härdad omanagerad switch, PoE och SFP-option (-40/+75°C)
Available
EX45900-serien med PoE och Gigabit på samtliga portar har ett antal smarta funktioner, trots att det är en enkel switch som inte är övervakningsbar via SNMP eller web. Hårdvarubaserad QoS ger dig möjlighet till fyra fasta prioritetsgrupper och via mikrobrytare kan du koppla på skydd mot broadcast storms"."
Mediakonverterare, Gigabit med PoE och SFP
Available
Media Converters

Mediakonverterare, Gigabit med PoE och SFP

m-33-4750
Mediakonverterare med Poe är användbart när du vill omvandla signalen mellan fiber och koppar samtidgt som du har ett behov att strömförsörja bakomliggande utrusting via kopparkabeln.
Data och PoE på 2-tråd upp till 1,2km
Available
Industrial Ethernet

Data och PoE på 2-tråd upp till 1,2km

m-22-1190
För den som behöver ansluta ett tillbehör till datanätet på långt avstånd och samtidigt strömförsörja det finns nu denna möjlighet. ED3538 ger dig tillgång till PoE 30W på upp till 300m avstånd och 7W på hela 1km. Hastigheten på förbindelsen varierar likaså med avståndet och ger motsvarande 100Mbps på 300m och 35Mbps på 1km. PoL (Power Over Link) väver...
USB nätverkskort med SFP för 100Mbps
Available
Network Interface Cards

USB nätverkskort med SFP för 100Mbps

m-21-0130
FiberGecko 100 ger dig nätverksanslutning till vilket fibernät som helst via USB 2.0. Det är en Plug-and-play enhet som fungerar som vilket annat USB-nätverkskort som helst, med undantag för SFP-porten. Tack vare SFP-platsen kan du välja vilken SFP (miniGBIC) du vill för 100 Mbit trafik och på så sätt ansluta dig till olika fiberprodukter.
ECS4120 Gigabit access-switch med 10G upplänkar, 28-52 portar
Available
Edge-Core ECS4120-serien är en serie Gigabit access-switchar med 10G upplänkportar som passar nätägare så som ISP:er (Internet service providers), MSO:er (Multiple system operators) eller i ett traditionellt företagsnätverk perfekt. Switchen ger dig möjlighet att distribuera snabba och flaskhalsfria anslutningar med hjälp av avancerade OAM och IPV6...

We at Foranet use cookies to improve your website experience and to gain insights about our website's users to make it even better. If you continue to use our website, you accept the use of cookies in accordance with our terms and conditions – read more about cookies and your integrity here.