SFP/GBIC/XFP/CWDM

Active filters

SFP BiDi WDM Singlemode 40km (EX) 155Mbps
Available
SFP 100M to 4.25Gbps

SFP BiDi WDM Singlemode 40km (EX) 155Mbps

m-33-4135
SFP:er för upp 155Mbps används främst inom synkron dataöverföring under standards för SDH STM-1 (Sonet OC-3) men passar även för asynkron ATM och 100Mbps Ethernet enl 100Base-FX.
SFP CWDM Singlemode 40km 3Gbps
Available
SFP 100M to 4.25Gbps

SFP CWDM Singlemode 40km 3Gbps

m-33-3130
SFP-modulen för upp till 3Gbps är främst avsedd för videoöverföring enligt vedertagna standards för SD, HD, HD-SDI, 3G-SDI som SMPTE-259M/344M/292M/372M/424M. Dock fungerar modulen också för Gigabit.
SFP Singlemode 3Gbps DDMI
Available
SFP 100M to 4.25Gbps

SFP Singlemode 3Gbps DDMI

m-33-3122
SFP-modulen för upp till 3Gbps är främst avsedd för videoöverföring enligt vedertagna standards för SD, HD, HD-SDI, 3G-SDI som SMPTE-259M/344M/292M/372M/424M. Dock fungerar modulen också för Gigabit .
QSFP+ SR4 40G Multimode 100m SR 4x850nm DDMI MPO
Available
QSFP+ eller Quad SFP+ är en 4-kanalig 10Gbps-modul för 40Gbps trafik på Ethernet, Fiber Channel och QDR Infiniband. I detta utförande för multimode och för 10GBase-SR4 når du ca 100m på OM3-fiber och 150m på OM4.
QSFP-DD 400G Active Optical Cable (AOC) 10m
Available
QSFP-DD Active Optical Cable för direktkoppling QSFP-DD till QSFP-DD. Ett mycket stabilt och kostnadseffektivt sätt att få en koppling på 400Gbps. Första kvartalet 2018 lanserar Direktronik en 400Gbps QSFP-DD switch för datacenter.
GBIC CWDM Singlemode 40km 1.25Gbps
Available
CWDM som i Coarse Wave Division Multiplexing. I en optisk fiber döljer dig cirka 40THz (40000 GHz) optisk bandbredd i det lågdämpande" spektrat. En 10G Ethernet-port nyttjar alltså bara en bråkdel av det lediga utrymmet."
Available
CWDM som i Coarse Wave Division Multiplexing. I en optisk fiber döljer dig cirka 40THz (40000 GHz) optisk bandbredd i det lågdämpande" spektrat. En 10G Ethernet-port nyttjar alltså bara en bråkdel av det lediga utrymmet."
SFP BiDi WDM LC Singlemode 40km (EX) 155Mbps~2.5Gbps DDMI
Available
SFP:er för 155Mbps till 2,5Gbps används främst inom synkron dataöverföring under standards som SDH STM-1 till STM-16 (Sonet OC-3 till OC-48) men passar även för Fiber Channel (2GFC) och 1Gbps Ethernet. Beroende på användningsområde kan den möjliga räckvidden variera en del.
SFP CWDM Singlemode 40km 4.25Gbps
Available
SFP 100M to 4.25Gbps

SFP CWDM Singlemode 40km 4.25Gbps

m-33-3175
SFP-modulen för 4,25Gbps är främst avsedd för Fiber Channel och men passar de flesta tillämpningar från 1Gbps inklusive Ethernet. Observera att räckvidden angiven för varje SFP avser 1Gbps Ethernet.
SFP Singlemode 40km (EX) 155Mbps
Available
SFP 100M to 4.25Gbps

SFP Singlemode 40km (EX) 155Mbps

m-33-4119
SFP:er för upp 155Mbps används främst inom synkron dataöverföring under standards för SDH STM-1 (Sonet OC-3) men passar även för asynkron ATM och 100Mbps Ethernet enl 100Base-FX. Hör av dig till oss
SFP28 Multimode 100m (SR) 25Gbps DDMI
Available
SFP28 Singlemode för 25GBase-T kan du köra antingen i 25Gbps i en port för SFP28 eller så kör du 10Gbps i en SFP+port. En SFP28 är alltså bakåtkomatibel med SFP+. Åt andra hållet kan du även köra SFP+ i 10Gbps i en SFP28-port.
QSFP+ till SFP+ adapter, QSA adapter
Available
När du är i behov av att koppla ihop 10G med en switch som endast har QSFP+ 40G är QSFP+ adapter till SFP+ ett utmärkt sätt att lösa detta utan att använda sig av aktiv utrustning mellan dessa.
QSFP-DD 400G SR8 100m
Available
QSFP-DD

QSFP-DD 400G SR8 100m

m-33-4823
QSFP-DD multimode MPO12-kontakt för 400Gbps upp till 100 meter. QSFP-DD kommer sannolikt snart vara den populäraste typen av transceiver för 400Gbps. Under Q1 2018 kommer vi kunna leverera switchar för data center med QSFP-DD portar.
Xenpak to SFP+ adapter
Available
XENPAK

Xenpak to SFP+ adapter

m-33-3966
Nu kan du äntligen få nytta av dina gamla Xenpak-portar igen. Med denna adapter konverterar du till det nyare formatet SFP+ på ett kick. SFP+ är det mest tillgängliga 10G-formatet i världen idag.
GBIC CWDM Singlemode 80km 1.25Gbps
Available
CWDM som i Coarse Wave Division Multiplexing. I en optisk fiber döljer dig cirka 40THz (40000 GHz) optisk bandbredd i det lågdämpande" spektrat. En 10G Ethernet-port nyttjar alltså bara en bråkdel av det lediga utrymmet."

We at Foranet use cookies to improve your website experience and to gain insights about our website's users to make it even better. If you continue to use our website, you accept the use of cookies in accordance with our terms and conditions – read more about cookies and your integrity here.