Fiber Cables

Active filters

LC till LC Multimode 50/125 OM5 Yd 2.0mm
Available
OM5 är den framtida multimode klassningen . Då bandbredds kraven ökar har nu OM5 presenterat sig. Skillnaden mellan OM4 och OM5 ser inte så stora ut men då man får stöd för ett större bandbreddsområde på 850-950nm så kan fördelarna överväga.
LC/UPC till FC/UPC Singlemode 9/125 Duplex Yd 3,0mm
Available
Singlemode fiber har en tunn central kärna. På grund av detta minskas antalet ljusreflektioner som skapas av ljuset genom kärnan, vilket sänker dämpningen och skapar möjligheten för signalen att färdas längre. Vanligaste standarden på singlemode fiber är 9/125.
SC till LC Singlemode 9/125 Duplex Yd 2,0mm
Available
Singlemode fiber har en tunn central kärna. På grund av detta minskas antalet ljusreflektioner som skapas av ljuset genom kärnan, vilket sänker dämpningen och skapar möjligheten för signalen att färdas längre. Vanligaste standarden på singlemode fiber är 9/125.
SC till SC Singlemode 9/125 Duplex Yd 2,0mm
Available
Singlemode fiber har en tunn central kärna. På grund av detta minskas antalet ljusreflektioner som skapas av ljuset genom kärnan, vilket sänker dämpningen och skapar möjligheten för signalen att färdas längre. Vanligaste standarden på singlemode fiber är 9/125.
ST till SC Multimode 62,5/125 Duplex Yd 3,0mm
Available
ST-SC Multimode 62,5/125 OM1 används på korta avstånd och har en bandbredd på 200 MHz.km/850 nm-500 MHz.km/1310 nm. På 10 Gb är maxlängden 33 meter på 62,5/125 OM1. Multimode OM1 stödjer inte 40 Gb och 100 Gb, där krävs OM3 eller OM4. Kvalitet in i minsta detalj. Allt verifierat med individuella mätprotokoll över dämpning och reflektion, som medföljer...
SC till LC Multimode 62,5/125 OM1 Duplex, armerad patchkabel
Available
En tåligare variant till vanlig fiber patch kabel. Kablagets armering består av en flexibel tub i rostfritt stål som är omgärdat av ett rostfritt nät i stål. Till skillnad från vanlig fiber patch kabel så tål armerad fiber patch kabel att utsättas för mer yttre påverkan, men bibehåller ändå sin smidighet och ytter diameter på 3.0mm.
LC/UPC till LC/APC Singlemode Duplex Yd 2,0mm
Available
Vanligaste slipningen är UPC slipning där ytan är lätt rundad och fibern kan mötas glas mot glas. APC slipning är lätt konvex och något vinklad för att få minskad reflektionsdämpning. Detta är extra viktigt då man överför videosignaler.
SC till LC Singlemode 9/125 Duplex Yd 3,0mm
Available
Singlemode fiber har en liten central kärna som gör att att endast en ljusmode i taget kan rymmas i kärnan. På grund av detta minskas antalet ljusreflektioner som skapas av ljuset genom kärnan, vilket sänker dämpningen och skapar möjligheten för signalen att färdas längre. Vanligaste standarden på singlemode fiber är 9/125.
SC till SC Singlemode 9/125 Duplex Yd 3,0mm
Available
Singlemode fiber har en tunn central kärna. På grund av detta minskas antalet ljusreflektioner som skapas av ljuset genom kärnan, vilket sänker dämpningen och skapar möjligheten för signalen att färdas längre. Vanligaste standarden på singlemode fiber är 9/125.
ST till SC Singlemode 9/125 Duplex Yd 3,0mm
Available
Singlemode fiber har en tunn central kärna. På grund av detta minskas antalet ljusreflektioner som skapas av ljuset genom kärnan, vilket sänker dämpningen och skapar möjligheten för signalen att färdas längre. Vanligaste standarden på singlemode fiber är 9/125.
Akutvagn för fiber, 4xSC/4xSC, armerad
Available
En kraftigt armerad fiberkabel på utryckningsvagn för nödlägen i datanätet, tillfälliga uppkopplingar för TV-sändningar, konferenser, idrottsevenemang, konserter m m.
LC till LC Multimode 62,5/125 OM1 Duplex Yd 3,0mm
Available
Multimode 62,5/125 OM1 används på korta avstånd och har en bandbredd på 200 MHz.km/850 nm-500 MHz.km/1310 nm. På 10 Gb är maxlängden 33 meter på 62,5/125 OM1. Multimode OM1 stödjer inte 40 Gb och 100 Gb, där krävs OM3 eller OM4. Kvalitet in i minsta detalj. Allt verifierat med individuella mätprotokoll över dämpning och reflektion, som medföljer varje kabel.
LC/UPC till SC/APC Singlemode 9/125 Simplex Yd 2,0mm
Available
Vanligaste slipningen är UPC slipning där ytan är lätt rundad och fibern kan mötas glas mot glas. APC slipning är lätt konvex och något vinklad för att få minskad reflektionsdämpning. Detta är extra viktigt då man överför videosignaler.
SC till LC Singlemode 9/125 Duplex, armerad patchkabel
Available
En tåligare variant till vanlig fiber patch kabel. Kablagets armering består av en flexibel tub i rostfritt stål som är omgärdat av ett rostfritt nät i stål. Till skillnad från vanlig fiber patch kabel så tål armerad fiber patch kabel att utsättas för mer yttre påverkan, men bibehåller ändå sin smidighet och ytter diameter på 3.0mm.
SC till SC Singlemode 9/125 Duplex, armerad patchkabel
Available
En tåligare variant till vanlig fiber patch kabel. Kablagets armering består av en flexibel tub i rostfritt stål som är omgärdat av ett rostfritt nät i stål. Till skillnad från vanlig fiber patch kabel så tål armerad fiber patch kabel att utsättas för mer yttre påverkan, men bibehåller ändå sin smidighet och ytter diameter på 3.0mm.
ST till ST Multimode 62,5/125 OM1 Duplex Yd 3,0mm
Available
Multimode 62,5/125 OM1 används på korta avstånd och har en bandbredd på 200 MHz.km/850 nm-500 MHz.km/1310 nm. På 10 Gb är maxlängden 33 meter på 62,5/125 OM1. Multimode OM1 stödjer inte 40 Gb och 100 Gb, där krävs OM3 eller OM4. Kvalitet in i minsta detalj. Allt verifierat med individuella mätprotokoll över dämpning och reflektion, som medföljer varje kabel.
Fanout Singlemode 9/125
Available
Fiber Cables

Fanout Singlemode 9/125

m-17-0100
Spara installationstid och kostnad genom att använda fanout/fibersvansar. Fanouten har en förkontakterad ända med LC och SC kontakter med UPC eller APC prestanda och olika antal fiber som valmöjlighet.
LC till LC Multimode 62,5/125 OM1 Duplex, armerad patchkabel
Available
En tåligare variant till vanlig fiber patchkabel. Kablagets armering består av en flexibel tub i rostfritt stål som är omgärdat av ett rostfritt nät i stål. Till skillnad från vanlig fiber patchkabel så tål armerad fiber patchkabel att utsättas för mer yttre påverkan, men bibehåller ändå sin smidighet och ytterdiameter på 3,0mm.
SC till LC Singlemode 9/125 Simplex Yd 2,0mm
Available
Singlemode fiber har en tunn central kärna. På grund av detta minskas antalet ljusreflektioner som skapas av ljuset genom kärnan, vilket sänker dämpningen och skapar möjligheten för signalen att färdas längre. Vanligaste standarden på singlemode fiber är 9/125.
SC till SC Singlemode 9/125 Simplex Yd 3.0mm
Available
Singlemode fiber har en tunn central kärna. På grund av detta minskas antalet ljusreflektioner som skapas av ljuset genom kärnan, vilket sänker dämpningen och skapar möjligheten för signalen att färdas längre. Vanligaste standarden på singlemode fiber är 9/125.
ST till ST Singlemode 9/125 Duplex Yd 3,0mm
Available
Singlemode fiber har en tunn central kärna. På grund av detta minskas antalet ljusreflektioner som skapas av ljuset genom kärnan, vilket sänker dämpningen och skapar möjligheten för signalen att färdas längre. Vanligaste standarden på singlemode fiber är 9/125.
FC/UPC till FC/UPC Singlemode 9/125 Duplex Yd 3,0mm
Available
Singlemode fiber har en tunn central kärna. På grund av detta minskas antalet ljusreflektioner som skapas av ljuset genom kärnan, vilket sänker dämpningen och skapar möjligheten för signalen att färdas längre. Vanligaste standarden på singlemode fiber är 9/125.

We at Foranet use cookies to improve your website experience and to gain insights about our website's users to make it even better. If you continue to use our website, you accept the use of cookies in accordance with our terms and conditions – read more about cookies and your integrity here.