Nätverkskort

10/100/1000 Ethernet PCI nätverkskort för PC
Available
SMC EZ Card är ett av marknadens mer välrenommerade 32-bitars nätverkskort som fungerar i såväl Windows-, som Linux- och MAC-miljö. Stöd finns för att väcka" ett sovande kort fjärrmässigt. Plats för boot-ROM så att kortet även fungerar i disklösa arbetsstationer."
DirektNet PCI nätverkskort
Available
Nätverkskort

DirektNet PCI nätverkskort

m-34-1006
DirektNet PCI är ett mycket stabilt Plug-and-Play-kort med ett minimum av komponenter. Det ger bästa möjliga prestanda och kompatibilitet men även driftsäkerhet och livslängd.
Fibernätverkskort för Gigabit
Available
Nätverkskort

Fibernätverkskort för Gigabit

m-21-0422
EtherWAN GE3000 PCI Express 1.0a Gigabit nätverkskort för singlemode och multimode fiber ger högsta säkerhet hela vägen till server eller arbetsstation. Ett kraftfullt kort med egen NDIS5 (IP,TCP,UDP) checksum-kontroll som avlastar datorns processor och därmed ger högre prestanda.
Quad-serverkort 4xGigabit SFP/koppar
Available
Nätverkskort

Quad-serverkort 4xGigabit SFP/koppar

m-21-0470
Ett kraftfullt serverkort baserat på Intels 82580-control med stöd för flerkärniga processorer och servervirtualisering på PCI Express Gen2.0 gränssnitt. Fyra oberoende portar med kapacitet för full duplex 2Gbps per port vidgar de flaskhalsar som finns i belastade lagrings- och servermiljöer.
USB nätverkskort med SFP för 100Mbps
Available
Nätverkskort

USB nätverkskort med SFP för 100Mbps

m-21-0130
FiberGecko 100 ger dig nätverksanslutning till vilket fibernät som helst via USB 2.0. Det är en Plug-and-play enhet som fungerar som vilket annat USB-nätverkskort som helst, med undantag för SFP-porten. Tack vare SFP-platsen kan du välja vilken SFP (miniGBIC) du vill för 100 Mbit trafik och på så sätt ansluta dig till olika fiberprodukter.
Command Center NOC - Nätverkets egen ordningsman
Available
Övervakning/kontroll

Command Center NOC - Nätverkets egen ordningsman

m-19-1300
CommandCenter NOC från Raritan hittar bristerna i nätverket och föreslår vilka åtgärder som bör vidtas. Den samlar in data från alla anslutna system, servrar som arbetsstationer och övrig nätverksansluten utrustning.

Foranet använder cookies för att utforma din upplevelse på vår webbplats på bästa sätt. Fortsätter du använda våra tjänster förutsätter vi att du godkänner användningen av cookies, i enlighet med våra villkor. Du kan läsa mer om våra cookies och hur vi hanterar personuppgifter i våra villkor.